Apie projektą
Tekstilės ir aprangos sektorius tradiciškai yra vienas iš svarbiausių ekonominių sektorių Europoje. Paskutiniai dešimtmečiais tradicinė tekstilės ir aprangos pramonė traukiasi dėl globalizacijos procesų bei naujų šiuolaikinių gamybos įmonių kūrimosi, daugiausia Azijos šalyse. Tačiau šis sektorius vis tiek išlieka svarbus dėl jame esančių 3 milijonų darbo vietų.
Naujausi tyrimai nanotechnologijų srityje atveria naujas galimybes tekstilės, pasižyminčios išskirtinėmis savybėmis, kūrimui. Tradiciškai “sumani” tekstilė naudojama asmeninės apsaugos gaminiams, medicinai, sveikatos apsaugai ir higienai, pramoniniams tikslams, pakavimui, statybai, architektūrai ir interjerui, žemės ūkiui ir gyvulininkystei, transportui ir aeronautikai. Kalbant apie aprangą ir avalynę, inovatyvi tekstilė, pasižyminti išskirtinėmis savybėmis, dažniausiai naudojama sporto ir aktyvaus laisvalaikio aprangai. Tokios paskirties tekstilės gaminiuose dažnai įdiegiami biometrinių matavimų įtaisai, mikrodetektoriai ir mikroprocesoriai, skirti matuoti ir (arba) kontroliuoti kūno temperatūrą, drėgnį, prakaitavimą, širdies ritmą ir dažnį, kvėpavimą ir pan. Kadangi tyrimai tekstilės inžinerijos srityje skatina naujų medžiagų su naujomis savybėmis kūrimą, tai atveria tokių inovatyvių medžiagų komercializavimo kelius. Sumani tekstilė tampa vis populiaresnė, kadangi vartotojai praktiškai išbando tokius gaminius ir įvertina jų privalumus vartojant. Rinkos tendencijos rodo, kad sumani tekstilė yra labai populiari sporto ir fitneso srityje, auga kūdikiams skirtų sumanių tekstilės gaminių (kontroliuojančių kūdikių miegą ir kvėpavimą), sumanių apsauginių bei kasdienio vartojimo tekstilės gaminių rinka. Kadangi tai yra nauja, didelį komercinį potencialą turinti sfera, atsiranda specifinis kompetencijų, įgalinančių sujungti skirtingų sričių žinias, poreikis, tai leistų paspartinti inovacijas ne tik gamybos, bet ir projektavimo bei rinkodaros srityse. Europos šalių universitetai turi įvertinti šias permainas ir parengti naują mokymo kursą, susiejantį naująsias technologijas ir mados pramonę, taip prisitaikant prie naujos realybės. Naujos tekstilės technologijos suteikia Europos drabužių pramonei konkurencinį pranašumą ir atveria naujas galimybes.
TEXMODA yra "Erasmus +" strateginės partnerystės aukštojo mokslo srityje projektas, skirtas sukurti europinį “Naujų technologijų tekstilės ir mados pramonei” kompetencijų profilį ir mokymo kursus, pagrįstus šiomis kompetencijomis, pateikiamus kaip MOOC.
Projektas jungia penkis universitetus, dvi įmonių asociacijas ir mokymo bei konsultavimo įstaigą iš penkių ES šalių, kurių kiekvienas pasižymi patirtimi tekstilės, aprangos ar mados inžinerijos srityje. Partnerystės sintezė apjungia universitetų akademinę kompetenciją ir institucinius pajėgumus su privačių asociacijų ir įstaigų lankstumu ir efektyvumu, siekiant projekto rezultatų, įtraukiant naują kursą į universitetų studijų programas.